Radio Vitez 91,3 FM
Vijesti BiH

Uprava za indirektno oporezivanje: Moguće novo poskupljenje cigareta

Iz Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) su priopćili da je Upravni odbor (UO) UIO u ponedjeljak usvojio odluku o utvrđivanju specifične i minimalne akcize na cigarete i duhan za pušenje u 2026. godini.

Prema usvojenoj odluci, minimalna akciza za tisuću komada cigareta će od 1. siječnja iznositi 188,50 KM, odnosno 3,77 KM za pakiranje od 20 komada cigareta. Usporedbe radi, minimalna akciza za tisuću komada cigareta ove godine iznosila je 179 KM, odnosno 3,58 KM za kutiju cigareta. Dakle, riječ je o povećanju od 9,50 KM, odnosno za 5,30 posto.

Specifična akciza ostala je nepromijenjena, tj. 1,65 KM za pakiranje od 20 komada cigareta dok će akciza na duhan iznositi 80 posto od minimalne akcize i iznosit će 150,80 KM po kilogramu. Usporedbe radi, akciza na duhan ove godine je iznosila 143,20 KM po kilogramu. Dakle, riječ je o povećanju od 7,60 KM, odnosno za 5,30 posto.

Kako su priopćili iz UIO BiH, ova odluka bit će objavljena i na njihovoj internetskoj stranici, gdje će proizvođači i distributeri imati sva potrebna uputstva o svojim obavezama i rokovima za dostavu popisnih listi u vezi sa zalihama i eventualnim novim formiranjem maloprodajnih cijena.

S obzirom na dosadašnje iskustvo, izgledno je da će rast akciza i ovaj put značiti rast cijena cigareta i duhana.

UO UIO BiH danas je usvojio i odluku o visini stope kompenzatorne kamate za period od 1. siječnja 2026. do 30. lipnja 2026. – stopa je ostala ista i iznosi 12 posto.

Usvojeno je mišljenje na prijedlog Odluke o utvrđivanju Carinske tarife za 2026., priopćili su iz UIO BiH.

povezani članci

U bh. gradu se povećava cijena boravka u vrtićima

Senada Vurm

HP Mostar tiskala prigodno izdanje maraka u povodu blagdana

Uredništvo

Nadbiskup Vukšić u oproštajnom posjetu Zajedničkom stožeru OS BiH

Uredništvo

BiH očekuje ljeto s toplinskim valovima, ali i naglim promjenama vremena

Senada Vurm

Dan žena u BiH: Na proslavu ili prosvjed?!

Senada Vurm

Cijene stanova u BiH obaraju rekorde

Senada Vurm

Ostavi komentar