Radio Vitez 91,3 FM
Trending

Jeste li očistili čizmice? Stiže sv. Nikola

U noći s 5. na 6. prosinca sveti Nikola obilazi domove, pregledava čistoću dječjih čizmica, a najboljim pojedincima ostavlja darove.

Čizmice dobre djece obično su ispunjene narančama, slatkišima i pokojom igračkom. Svetac iz grada Patara u Maloj Aziji, koji se smatra i zaštitnikom djece, na taj način nagrađuje dobro ponašanje mališana.

Krampus je njegova protuteža, a on prema legendi brezovom šibom tuče ljude sve dok ne postanu dobri. Iako nije poznato kada je točno ta zvijer s rogovima ušla u našu tradiciju, tijekom godine uvriježila se navika ostavljanja šibe u čizmicama zločeste djece. Šiba je zapravo opomena za loše ponašanje, ali i upozorenje kakva kazna čeka djecu koja nastave s nestašlucima.

Krampusova šiba dio je poganskih običaja koji svoje korijene vuku još iz pretkršćanskih religija, a koja se s godinama posebice zadržala u europskim zemljama poput Njemačke, Austrije i Slovenije, ali i Hrvatske. No razočaranje ili strah uslijed dobivanja šibe davno su iščeznuli iz naše kulture.

Ne samo da šibe ne izgledaju zastrašujuće već se sprejaju zlatnom bojom i ukrašavaju crvenim vrpcama kako bi izgledale što atraktivnije za kupnju i poklanjanje.

Spremite čizmice za večeras i budite dobri kako bi vam sveti Nikola ostavio darove koje ste mu tražili u pismu. Ovaj običaj omiljen je kod djece, ali i odraslih i svake godine svi rado iščekuju svetog Nikolu.

povezani članci

Slovenija priznala vozačke dozvole iz BiH

Uredništvo

VELIKI ČETVRTAK: Devet stvari koje biste trebali znati i zašto se danas jede zelje

Senada Vurm

Turistička zajednica KSB izlaže na međunarodnom sajmu turizma

Uredništvo

Zimske kvatre u došašću – katolicima počinje post pred Božić

Uredništvo

Nukić ponovno širi mržnju – Hoće li mu biti aktivirana zatvorska kazna?

Uredništvo

Međunarodni dan Roma: I danas suočeni s kršenjem osnovnih prava

Senada Vurm

Ostavi komentar