Za njegovatelje mjesečno 1000 KM, za 70.000 djece po 190 KM, zapošljavanje ugroženih 28 milijuna KM

Rast primanja za roditelje njegovatelje, znatni iznosi podrške za zapošljavanje najugroženijih kategorija stanovništva, podrška javnim kuhinjama, jačanje centara za socijalnu skrb – brojne su aktivnosti koje će se realizirati u ovoj godini kada govorimo o socijalnim kategorijama, a sve u sklopu dostupnih financijskih sredstava u nedavno donesenom prijedlogu federalnog proračuna koji, uz razvojnu komponentu, ima i znatan broj stavki usmjerenih na podršku i pomoć najranjivijima, piše Večernji list BiH.

Ministar rada i socijalne politike Adnan Delić navodi kako proračun pokazuje brigu za najugroženije, ali i upućuje na viziju razvoja socijalne zaštite u entitetu. Informacije o izdvajanjima za socijalne kategorije prilično su jasno definirane i precizirane, a pritom treba uputiti na činjenicu da su u prijedlogu proračuna na razdjelu Federalnog ministarstva rada i socijalne politike planirana sredstva u iznosu od 592 milijuna KM za unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva. Od navedenog iznosa, najveći dio, 531 milijun KM, odnosi se na podršku najranjivijim članovima društva, a značajan iznos, i to 285 milijuna KM, osiguran je za naknade osobama s invaliditetom. Kada je riječ o civilnim žrtvama rata, odnosno ranjenim civilima, roditeljima ubijene djece i žrtvama ratnog zločina silovanja, za osiguranje naknada izdvojit će se 26 milijuna KM.

U ovoj godini doći će i do znatnog rasta isplate mjesečnih primanja za roditelje njegovatelje koji se brinu za članove obitelji sa 100-postotnim invaliditetom, i to na 1000 maraka s dosadašnjih 619 KM. Za tu namjenu u proračunu je predviđeno 39 milijuna KM. U smislu demografskih mjera za oko 70 tisuća djece u Federaciji BiH isplaćivat će se 190 maraka dječjeg doplatka, dok je ukupan iznos sredstava za navedenu namjenu 166 milijuna KM. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1000 KM, za što je osigurano 15 milijuna KM.

Umirovljenici će pak dobiti i podršku kroz različite programe, za što su predviđena 2,24 milijuna KM, od čega su dva milijuna KM namijenjena za topličko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruga i organizacija koje zastupaju prava ove populacije. Znatan iznos, i to 28 milijuna maraka, planiran je za program koji se odnosi na podršku u zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva. U tom će kontekstu poseban naglasak biti na one dugotrajno nezaposlene, osobe s invaliditetom, kao i žene. Lokalne će zajednice za razvoj socijalnih usluga imati na raspolaganju iznos od 6 milijuna maraka, a od toga iznosa veliki dio odnosi se na podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljske skrbi te domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe s invaliditetom i poteškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Institucionalno jačanje u smislu socijalnih usluga posebno je tretirano i kroz osnaživanje kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH te je za navedenu namjenu izdvojeno 3,7 milijuna maraka, od čega je veći dio, 2 milijuna, planiran za unaprjeđenje rada ovih ustanova kroz realizaciju infrastrukturnih projekata, dok je 1,7 milijuna maraka planirano za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima.

Posebna pozornost Ministarstva i ove godine posvećena je zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, a za što je planirano 1,5 milijuna KM. Također navode da je za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano pet milijuna KM, od čega će dva milijuna KM biti usmjerena na unaprjeđenje usluga, a tri milijuna KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata. Jedna od stavki odnosi se i na podršku stanovništvu putem programa Crvenog križa, za što je planirano 830.000 KM, pri čemu će dio novca ići i za socijalno ugrožene obitelji i pakete podrške rodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući – gerontodomaćica.