Tko je bio Tomo Buzov, heroj o kojem je snimljen hrvatski film nominiran za Oscara

Film je inspiriran stvarnim događajem iz 1993. godine, kad su na željezničkoj stanici Štrpci u Bosni i Hercegovini srpske paravojne snage pod zapovjedništvom Milana Lukića zaustavile vlak na relaciji Beograd-Bar i otele putnike – muslimane

Film “Čovjek koji nije mogao šutjeti”, redatelja Nebojše Slijepčevića, nominiran je za prestižnu nagradu Oscar u kategoriji najboljeg kratkometražnog filma. Ova nominacija je povijesna jer je prva za hrvatski film od osamostaljenja zemlje. Film je inspiriran stvarnim događajem iz 1993. godine, kad su na željezničkoj stanici Štrpci u Bosni i Hercegovini srpske paravojne snage pod zapovjedništvom Milana Lukića zaustavile vlak na relaciji Beograd-Bar i otele putnike – muslimane. Čak 19 Bošnjaka je tada ubijeno, a jedini koji se usprotivio otmici bio je Kaštelanin Tomo Buzov, umirovljeni časnik Jugoslavenske narodne armije

U trenutku kada su vojnici ušli u vlak i počeli s otmicom putnika, Buzov je pokušao spriječiti zločin, pitao ih je zašto to rade i čija je to vojska. Iako mu nisu odgovarali, Buzov nije odustajao. Kada su počeli izdvajati Bošnjake iz vagona, Buzov je jednog 17-godišnjeg mladića povukao za ruku i posjeo na svoje mjesto. Sam je potom izašao iz kupea, a svjedoci tvrde da su ga, nedugo nakon toga, ubili vatrenim oružjem. Zločin je ostao poznat zahvaljujući onima koji su kasnije posvjedočili o događajima.

“Sve je bilo kao na filmu. Vlak je stao zbog crvenog signala na samom ulazu u tunel. Otmičari su bili uredno uniformirani, osim jednog koji je imao bradu i crnu kokardu. Kada su tražili osobne iskaznice, sve je izgledalo kao rutinska procedura i, dok nisu počeli odvoditi ljude, izgledalo je kao da traže nekog određenog. Bilo je komentara da traže svoje bjegunce, po nekima je bilo jasno da su meta muslimani. Jedan od putnika u majici kratkih rukava iskočio je na snijeg iz bifea uz povike: ‘Koljite balije.’ Najstrašnije je bilo to što, zapravo, otmice uopće nije bilo. Nitko se nije bunio, sve se odvijalo u zlokobnoj tišini. Sve to nije trajalo dulje od pola sata. Začudo, vlak je nastavio putovanje kao da se ništa nije dogodilo”, ispričao je kasnije jedan od očevidaca.

Inače, Buzov je taj dan putovao u posjet sinu koji je služio vojni rok u Podgorici. Oca dočekao nije, ali je svoj vojni rok odslužio do kraja. Prema vlastitim riječima, “iz poštovanja prema ocu, njegovu shvaćanju života i tom tvrdom vojničkom, a nadasve pravilnom odgoju” nije mu niti palo na pamet skratiti vojni rok. Sve to mjesecima nakon što je JNA pregazila Vukovar, Škabrnju, trećinu Hrvatske te prolila krv tisuća hrvatskih građana.

Podsjetimo, film “Čovjek koji nije mogao šutjeti” postigao je međunarodni uspjeh. Osvojio je Zlatnu palmu na Cannesu, Grand Prix na Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu te je bio uvršten u selekciju prestižnog Manhattan Short Film Festivala. Film je do sada prikazan na više od 80 festivala diljem svijeta, uključujući festivale u Torontu, Stockholmu, Tallinnu, kao i Festival du Nouveau Cinéma. Osvojio je i Europsku filmsku nagradu za najbolji kratkometražni film. S obzirom na ove uspjehe, film je bio kvalificiran za nominaciju za Oscara među 180 naslova iz cijelog svijeta. Dodjela Oscara održat će se 3. ožujka u Los Angelesu.

izvor: vecernji.ba