Svjetski Dan šale: Evo šta znamo o njegovom nastanku

Prvi travanj poznat je diljem svijeta kao Svjetski dan šale, ali unatoč brojnim teorijama, još uvijek ne postoji konkretan izvor koji bi potvrdio njegovo točno podrijetlo. Ovaj narodni praznik povezuje se s različitim tradicijama i kulturama, a njegovo obilježavanje postalo je općeprihvaćeno u mnogim zemljama.

Povijesni korijeni i teorije

Neki smatraju da je prvi travanjkao dan za šale nastao u Europi krajem Srednjeg vijeka, kada je bio poznat pod nazivom “Dan svih luda”. Englezi vjeruju da je ideja potekla s Istoka, dok Finci i Švicarci ovaj datum povezuju s proljetnim podučavanjem djece. Također, postoje teorije da praznik vuče korijene još iz starog Rima.

Jedna od poznatijih teorija kaže da se prvi put pojavio u 16. stoljeću u Francuskoj. Prema priči, francuski kralj Karlo IX. 1564. godine uveo je novi kalendar, čime je početak godine pomaknut s 1. travnja na 1. siječnja. Oni koji su i dalje slavili Novu godinu u travnju postali su predmetom podvala i šala.

Kako se obilježava?

Prvi travanj slavi se na različite načine u brojnim zemljama, a u San Diegu čak postoji i Muzej šala koji je objavio popis najboljih prvotravanjski podvala iz anglosaksonskih medija. Uobičajeno je da se ljudi međusobno podvaljuju i izmišljaju smicalice, uz nezaobilaznu frazu “aprililili” nakon uspješne šale.

Iako ovaj dan nije službeni praznik ni u jednoj zemlji, popularan je u većini europskih kultura, SAD-u i Indiji. Kroz povijest, mnoge poznate osobe i mediji sudjelovali su u prvoaprilskim šalama, a neke od njih postale su legendarne.

Smijeh kao lijek

Mnogi psiholozi ističu da zbijanje šala može imati pozitivne učinke na zdravlje. Smijeh je prepoznat kao jedna od najboljih terapija protiv stresa, depresije, visokog krvnog tlaka, pa čak i srčanih tegoba. Stoga, bez obzira na to hoćete li biti onaj tko zbijate šalu ili onaj tko nasjeda – smijte se i uživajte u ovom veselom danu!