Sveta Klara rodila se 1193. godine u Asizu. Pripadala je asiškom plemstvu. Dirnuta propovijedanjem i načinom života svoga sugrađanina Franje, 1212. godine izabire redovnički život u djevičanstvu, poslušnosti, siromaštvu i klauzuri.
Bila je vjerna Franjina sljedbenica, posebno odana „svetom siromaštvu.” Započela je redovnički život u klauzuri u tadašnjem benediktinskom samostanu. Tada je to bio jedini način redovničkoga života za žene. Međutim, Klara je imala vlastitu karizmu. Za Klarom su pošle mnoge djevojke, među kojima su bile i njene dvije sestre, Hortulana i sveta Janja Asiška, pa čak i Klarina majka. Budući da je broj sestara brzo rastao, Klara je morala napisati Pravilo za vlastiti red po kojemu će sestre živjeti. Iako je u to doba Crkva zabranila odobravanje novih redovničkih pravila Franjo i Klara su bili od toga izuzeti. Najprije je potvrdu dobilo Franjino Pravilo, a potom i Klarino. Dogodilo se to 9. kolovoza 1253., tri dana prije Klarine smrti. Klara je svojim sestrama ostavila u baštinu čistu, izvornu franjevačku duhovnost.
Red svete Klare (OSC) nije centralistički strukturiran, kao primjerice muški ogranak Franjevačkog reda, već je sastavljen od pojedinih samostana koji su autonomni, ali se u novije vrijeme sve više udružuju u federacije, ne dirajući autonomnost pojedinoga samostana.
Danas u svijetu živi, moli, radi i žrtvuje se preko 20 000 sestara klarisa. Najbrojniji je klauzurno-kontemplativni Red na svijetu. U Hrvatskoj oko 60 sestara živi u tri samostana. Najstariji je Splitski samostan svete Klare iz kojega su prije pedesetak godina sestre došle najprije u Samobor, a potom 1948. u Zagreb. Iz tog samostana sestre su otvorile nekoliko novih samostana. Najprije u Sloveniji, zatim u Austriji, Brestovskom, a u jubilarnoj 2000. godini otvoren je novi samostan u Požegi.
Samostan u Brestovskom osnovan je 11. lipnja 1989. godine kada su četiri sestre iz splitskoga samostana došle u Bosnu i Hercegovinu živjeti Klarin način života. Samostan nisu napustile ni ratne 1993. godine kada je bio zapaljen i teško oštećen. Danas u samostanu živi devet sestara koje živeći u klauzuri mole za spas i potrebe cijeloga svijeta. Njihov život prožet je molitvom i radom. Sestre klarise iz Brestovskog prave i peku hostije za potrebe mnogih župa u našoj zemlji.
Inače, na blagdan sv. Klare Asiške, 11. kolovoza 2021., u Brestovskom kod Kiseljaka, u samostanu kod sestara klarisa proslavljen je patron njihove zaštitnice i utemeljiteljice sv. Klare. Sveto misno slavlje u 11 sati predslavio je fra Jozo Marinčić, provincijal Bosne Srebrene uz kocelebraciju velikog broja svećenika. Liturgijsko slavlje animirali su novaci i bogoslovi Bosne Srebrene, a pjevao je župni zbor iz Brestovskog.
U svojoj homiliji fra Jozo je sve nazočne ohrabrio da sveto žive, da budu primjer drugima koji će kroz njih i njihov život čitati Evanđelje. Ohrabrio je također mladiće i djevojke koji razmišljaju o duhovnom pozivu da se ne boje odazvati kao ni sv. Klara koja je u okrilju noći, pobjegla od kuće i postala redovnicom. Fra Jozo je potaknuo i roditelje da prihvate duhovni poziv svoje djece, da mole za njih, a ne da im budu prepreka. Samostan u Brestovskom je Bosna i Hercegovina u malom, kako ističe fra Jozo jer u njemu živi 9 sestara iz svih krajeva naše zemlje. Vjernicima Lepeničke doline samostan klarisa u Brestovskom uistinu je izvor nade i utjehe. Vjeruju da su u ratnim stradanjima opstali na rodnoj grudi upravo zbog njihove prisutnosti.
Nakon misnog slavlja sestre klarise ugostile su svećenike, novake, bogoslove, redovnice u svojoj dvorani za ručkom. Velikom broju okupljenih vjernika klarise su podjelile blagoslovljene kruščiće.
(Izvor: Svjetlo riječi)