Početak godine u BiH donio je već viđeni scenarij – rast cijena osnovnih namirnica. U usporedbi s prošlom godinom, cijene mnogih namirnica u EU su pale, dok je u BiH situacija obrnuta. Pitanje je koliko su te promjene opravdane i tko će preuzeti odgovornost za rast životnih troškova. S obzirom na trenutačna kretanja na globalnim tržištima i domaćem tržištu, daljnji rast cijena je izvjestan. Bez konkretnih sustavnih rješenja čini se da će građani BiH i dalje nositi najveći teret promjena na tržištu.
Od kruha do teretana
Unatoč službenoj statistici o značajnom padu inflacije, građani tvrde suprotno. – Prvog radnog dana u ovoj godini otišao sam rano u supermarket po nekoliko namirnica. Kad sam došao na blagajnu, trgovkinja je prokomentirala s kolegicom: – Što je ovo, jutros su nove, veće cijene svega. Dakle i u novoj godini nastavljamo istim tempom – komentar je građanina Mostara. Poskupjelo je gotovo sve, a ono što najviše opterećuje građane je poskupljenje hrane. Od 1. siječnja građani RS-a više plaćaju struju, a poskupljenje električne energije pokrenulo je lavinu drugih poskupljenja, kako opravdanih tako i onih neopravdanih. Prema najavama mlinara, cijene brašna mogle bi u ovoj godini biti veće i za 10%, a poskupljenje opravdavaju povećanjem minimalca i poskupljenjem struje, kao i rastom cijene pšenice na burzama. A mnogi proizvođači već su podigli cijene kruha. Prema najavama, Klasov polubijeli kruh od 400 grama ide s 1,70 KM na 2 KM. I to nije jedini slučaj. – Jučer sam poslije posla svratio u trgovinu po kruh koji svakodnevno kupujem, a čija je cijena bila 1,75 KM. Međutim, na blagajni me dočekalo iznenađenje. Cijena mu je sada 1,85 KM. To stvarno više nema smisla – kaže nam frustrirani sugrađanin. Ranije najavljeno poskupljenje kave uskoro se može i očekivati. Na pojedinim uslužnim uređajima za tople napitke u Banjoj Luci naznačeno je da je od 1. siječnja došlo do poskupljenja. – Želimo vas obavijestiti da će uslijed globalnih tržišnih kretanja i povećanja cijena sirovina doći do korekcije cijena toplih napitaka – stoji u obavijest. Također, svi oni koji idu u teretanu u Banjoj Luci od Nove godine plaćaju skuplju članarinu. Iznos članarine povećan je za 10 KM i odnosi se na sve kategorije članova. – Razlog za ovu odluku leži u porastu troškova održavanja objekata, nabave opreme i pružanja kvalitetnih usluga koje članovi svakodnevno koriste – kažu iz fitness-centara. Rastu i cijene goriva, a pojedine lokalne zajednice već su povećale cijene grijanja i komunalnih usluga. Rast cijena ovih je dana primjetan i na tržnicama. – Roba iz uvoza je poskupjela. Nekad smo prodavali papriku po 4-5 KM, a sad je 5,50 KM u nabavi – priča trgovkinja na zelenoj tržnici. I cijene voća i povrća su visoke. Kilogram oraha je 20 KM, kruški 4-5 KM, naranči 4 KM, mandarina 3-4 KM.
Skuplji frizeri, automehaničari
Žana Arsić, predsjednica Zanatsko-poduzetničke komore regije Banja Luka, kazala je ranije da će cijene frizerskih usluga najvjerojatnije biti povećane za oko 10%. – Cijene će sigurno korigirati i automehaničari, vulkanizeri, vlasnici autopraonica i ostali pružatelji usluga. To je jedini način da opstanu – rekla je Arsić. – Može se očekivati i rast cijena struje za gospodarstvo, a samim time i rast ostalih cijena. Ono što je posebno problematično za veliki broj građana su visoke cijene povrća i voća te mesa, na što ne bi trebalo biti utjecaja iz inozemstva ili uvoza, ali je jednostavno trend takav da, kad cijene svega rastu, onda rastu i cijene proizvoda i usluga i za koje nema opravdanja – kaže Admir Arnautović, predsjednik Udruge kluba potrošača središnje Bosne Travnik.
izvor: vecernji.ba