Snijeg sve izgledniji, hladnoće do kraja zime neće nedostajati ni u BiH

“Danas kiša, sutra snijeg, a ponekad i sunčev stijeg”, kaže jedna stara pjesmica o mjesecima, a spomenuti uvod odnosio se na veljaču. Iako ni veljača više nije kao nekad i svi su mjeseci postali nekako prevrtljivi, ona i dalje ima svoje čari, pa i dalje ne znamo što će nam sve pripremiti. Stižu nam nove oborine, a njih je za ovaj tjedan komentirao i poznati meteorolog Nedim Sladić.

“Uz sve češće oborine od utorka, koje nam pristižu sa zapada, i dalje nemamo naznake za jači i konkretniji snijeg u nizinama pa se relativno blaga zima i dalje nastavlja” – naveo je.

Ipak, visine se mogu radovati. “Slabog snijega, istini za volju, bit će na planinama” – kazao je.
Zato ćemo lakše disati. “Zahvaljujući oborinama i zrak će biti čišći u odnosu na protekle dane, kada je vladala stabilna atmosfera” – istaknuo je. Komentirao je i činjenicu da je ovih dana manje objavljivao prognoze nego inače, a uz privatne obveze, naveo je još nešto. “Dijelom izmiješani signal proteklih tjedana te je pouzdanost prognoza na srednjoročnom planu manja nego što je to uobičajeno za ovo doba godine” – naglasio je.

Napomenuo je da je stratosferna polarna ciklona ponovno ojačala u odnosu na ono što su modeli davali prethodno, a to je bilo njezino razdvajanje na dva dijela. “Sve da se i razdvojila polarna ciklona na dva dijela, to i dalje nije znak da bi se zima vratila u Europu jer dijelom svoje prste upleće i sam Pacifik. Prema tome, zaključak je idući – na zimu će Balkan, barem do polovine veljače, izgledno još pričekati” – zaključio je.

Ekipa Večernjaka kontaktirala je i profesora Zorana Zadru, koji nam je najavio ozbiljnije promjene, i to od kraja tjedna, kada će osjetnije zahladnjeti. “Za 10 – 15 stupnjeva u odnosu na temperature koje smo imali posljednjih dana. Snijega bi moglo biti u gorskim predjelima. Čini se da bi se hladnije vrijeme uz povremene oborine moglo produljiti do samog kraja ovog mjeseca” – kazao je.
Pitali smo ga i što bi produljenje zime na proljeće značilo za poljoprivredu. “Zima, prema kalendaru, traje do 21. ožujka i trebala bi opravdati svoje ime u tom razdoblju. Trenutačno se ne vidi neki problem, što se tiče radova oko zemlje, a nadamo se da nas nekakav ‘zakašnjeli’ kratkotrajan i hladan prodor neće posjetiti u travnju jer bi tada na već razvijenoj vegetaciji mogla nastati šteta, i to veća” – kazao je Zadro.

Pahulje i uz more

Provjerili smo i što se priča preko granice. Marko Čubrilo iz susjedne Srbije kaže da bi prave zime još moglo biti. “Večernji niz prognostičkih simulacija Europskog centra za srednjoročnu vremensku prognozu (ECMWF) izgleda prilično uvjerljivo kada je riječ o zahladnjenju nakon 16. veljače” – istaknuo je Čubrilo.
Najavio je sredinom tjedna vjetrovito vrijeme, uz moguće prolazne oborine. Nakon toga nakratko toplije, dok bi krajem tjedna, uz oborine, moglo doći do zahladnjenja. “Općenito, čini se da su modeli sada skloniji hladnijem sinoptičkom razvoju nakon 16. veljače. Operativni GFS i UKMO, a u velikoj mjeri i operativni ECMWF, za kraj sljedećeg tjedna sugeriraju hladnu opciju, pri čemu bi, uz ciklonu nad Sredozemljem, sa sjevera pritjecao osjetno hladan zrak. Kiša koja se očekuje u petak i subotu tijekom dana mogla bi prijeći u snijeg, čak i u nizinskim krajevima”.

GFS nastavlja sa svojom “zimskom pričom” te oko 20. veljače predviđa ciklonu i hladan zrak u idealnom omjeru, što bi moglo donijeti konkretniji snijeg pred kraj zime. Trenutačno GFS ima snažnu podršku svojih ansambalskih članova.

Zaključno, čini se da zima još uvijek nije gotova na ovim prostorima, no za konačne zaključke treba pričekati još 2-3 dana, jer su još uvijek moguće razne opcije razvoja situacije. “Kao što sam već mnogo puta napomenuo, svi izneseni podaci i procjene rezultat su moje obrade i tumačenja numeričkih modela. Za službene informacije pratite državne meteorološke zavode” – naglasio je Čubrilo.
U Hrvatskoj, meteorolog-hobist Dino Dundić ističe da kombinacija naleta ogranka Polar Vortexa iz Sibira i sredozemnih ciklona donosi obilan snijeg u drugoj polovini veljače po novim modelima. “Obilni snjegovi, i to ne samo na kontinentu, crtaju se u drugoj polovini veljače – prevrtače, koja bi mogla i ove godine opravdati svoje ime. Naime, tada bi došlo, prema trenutačnim modelima, do kolizije hladnog i suhog sibirskog zraka sa sredozemnim ciklonama, i to više njih. Rezultat bi bile obilne snježne oborine, a pahulja bi bilo i uz more ako ovakvi modeli ostanu na snazi” – kazao je Dundić.

Čini se da nas čeka još zanimljivih dana i tjedana ove zime