Nove opstrukcije u Parlamentu BiH – nema dogovora o Izbornom zakonu

Žurna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na kojoj je trebao biti razmatran prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH prekinuta je u petaknakon što je svih pet izaslanika iz Kluba Bošnjaka, uz Zlatka Miletića iz Kluba Hrvata, napustilo sjednicu i tako uskratilo kvorum, piše Večernji list BiH. Oni su tražili da se prvo završi ranije započeta sjednica na kojoj je točka dnevnog reda bila smjena predsjedatelja Doma naroda Nikole Špirića. Kako nije udovoljeno njihovu zahtjevu, napustili su zasjedanje, što je postala česta praksa kada su u pitanju klubovi srpskog i bošnjačkog naroda.

Ovaj put bilo je očito da bošnjački izaslanici ne žele raspravu o hrvatskom prijedlogu izmjena Izbornog zakona BiH koji je trebao konačno omogućiti Hrvatima da presudno utječu na izbor svog člana Predsjedništva BiH. Prema predloženoj odredbi zakona koji je u proceduru uputila hrvatska izaslanica u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Marina Pendeš (HDZ BiH), “izabran je kandidat koji dobije najveći ukupan broj glasova među hrvatskim kandidatima u Federaciji BiH uz uvjet da je taj kandidat osvojio najveći broj glasova među hrvatskim kandidatima u najmanje tri od pet županija, i to Hercegovačko-neretvanskoj, Srednjobosanskoj, Zapadnohercegovačkoj, Hercegbosanskoj i Posavskoj”. Tako bi se koliko-toliko osiguralo da Hrvati dominantno utječu na to tko će ih predstavljati u državnom Predsjedništvu. No, nakon današnje sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH jasno je da u bošnjačkoj politici, kako onoj na vlasti tako i oporbenoj, nema volje da se pitanje legitimnog predstavljanja u Predsjedništvu BiH konačno riješi. Opstruiranje rada Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH bošnjački izaslanici pravdali su navodnim kršenjem poslovnika i odbijanjem hrvatskog i srpskog kluba da se prvo završi ranije započeta sjednica, odnosno smijeni Nikolu Špirića (SNSD). Iako su bošnjački izaslanici optužili HDZ BiH za licemjerje i sprječavanje izbacivanja SNSD-a iz vlasti, Ilija Cvitanović iz HDZ-a 1990., koji je također potpisnik inicijative za Špirićevu smjenu, bio je vrlo jasan. Naime, podsjetio je da praksa sazivanja i održavanja novih sjednica prije završetka ranije započetih nije nikakva novost ili presedan te da se to u ovom mandatu događalo više puta. Jasno je, kaže, da taj izgovor za sprječavanje rasprave o izmjenama Izbornog zakona ne stoji. 

Napustiti sjednicu i onemogućiti raspravu o Izbornom zakonu, o potpunom časnom zahtjevu Kluba Hrvata i da se promijeni Izborni zakon je, po meni, produbljivanje krize i pomaganje Miloradu Dodiku. To je, po mom mišljenju, prepoznato kao finalno razrješavanje odnosa u BiH. Oba kluba, osim hrvatskog, blokirala su Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH. Što ako mi odlučimo blokirati, gdje će doći ova država – naveo je Cvitanović, poručivši da bi usvajanje predloženih izmjena Izbornog zakona BiH relaksiralo odnose Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH. Dodao je da svi žele da se promijeni Izborni zakon te da su mu ključni lideri i predstavnici Bošnjaka rekli “neka visoki predstavnik nametne taj zakon, a mi ćemo se kao buniti protiv toga”. 

– Svjedočim izjavama svih onih koji su danas protiv Izbornog zakona BiH da se oni slažu s tim, da žele da se promijeni Izborni zakon kada privatno govore. Ovdje je samo pitanje hrabrosti. Očekivati da hrvatski narod na svoju štetu nešto čuva, vrijeme je da neke stvari završimo. Ključno je da se održi sjednica i da Klub Bošnjaka podrži izmjene Izbornog zakona – kazao je Cvitanović, dodajući da je netko spreman ubiti državu da bi imao dva člana Predsjedništva. Da neće odustati od zahtjeva da se razmatraju izmjene Izbornog zakona BiH, najavila je i formalna predlagateljica hrvatskog prijedloga Marina Pendeš.

Sva bit ove ove rasprave je da nas spriječe da nastavimo ovu sjednicu. Naravno, mi ne odustajemo od toga i vjerujemo da ćemo to kad-tad raspraviti jer BiH je zahvaljujući Hrvatima cjelovita, jedinstvena i ovakva kakva jest, a neki su se nekad zaklinjali kako je AVNOJ-evska BiH jako bitna, pa samo ih podsjećam da se i u toj BiH spominju tri konstitutivna naroda, kao i u Daytonu – zaključila je Pendeš. Današnje opstrukcije Kluba Bošnjaka iskoristili su srpski izaslanici iz SNSD-a da pokažu kako oni nisu krivci za institucionalnu krizu u BiH. Radovan Kovačević (SNSD) je podsjetio kako su predstavnici Kluba Bošnjaka protekle godine osam mjeseci blokirali rad Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. – BiH se nalazi u ozbiljnoj ustavnoj i političkoj krizi koju je moguće prevladati uz dijalog. Ignoriranjem problema i guranjem glave u pijesak neće se riješiti problemi i na način da želite Hrvate preglasavati na izborima, a Srbe u Predsjedništvu. Takva BiH nema budućnost – poručio je Kovačević.