Livadne biljke – 8 livadnih biljaka koje možete koristiti

Livadno bilje je samoniklo bilje koje može biti jestivo, čajno i/ili ljekovito. Mnoge od ovih biljaka ne rastu samo u proljeće, već nas vesele i u šetnjama tijekom ostalih godišnjih doba.

U nastavku vam donosimo 8 livadnih biljaka na koje sljedeći put kada šetate prirodom možete obratiti pozornost, jer mogu biti vrlo korisne. Prije upotrebe tih biljaka u ljekovite svrhe se uvijek savjetujte s liječnikom ili stručnom osobom. 

Livadne biljke – vrste

Vjerojatno ste više puta prošli pokraj, ubrali ili promatrali neke biljke na livadi, koje se još može kategorizirati kao samonikle biljke. Među poznatijim livadnim biljkama su sljedeće:

  • Livadne biljke bijelog cvijeta – tratinčica, divlja mrkva, visibaba, šumska đurđica, bijeli sljez, livadna broćika, ptičje mlijeko, mrazovac, šumska mjehurica, itd.
  • Livadne biljke žutog cvijeta – gospina trava, maslačak, žuti pasji luk, pravi oman, rosopas, itd.
  • Livadne biljke ružičastog cvijeta – majčina dušica, poljska prženica, pastirska iglica, poljska urodica, proljetna kukavičica, itd.
  • Livadne biljke ljubičastog cvijeta – ljubičice, crni gavez, zvončike, proljetni šafran, itd.
  • Livadne biljke crvenog cvijeta ili ploda – divlji mak, šumska mjehurica, pjegasti kozlac, itd.
  • Livadne biljke smeđeg cvijeta – šumska kokoška, paukova kokica, vilino oko, itd.
  • Livadne biljke plavog cvijeta ili plodalivadna kadulja, cikorija, šumska potočnica, modra biserka, presličica, veronika, mali zimzelen, itd.

Livadne biljke – upotreba

Nisu sve livadne biljke pogodne za uporabu, ali one koje jesu mogu se koristiti za čajeve, med, pripremu jela, kao začini, te u ljekovite i/ili kozmetičke svrhe.

Ako odlučite na samostalno branje nekih od livadnih biljaka, morate dobro biti informirani o karakteristikama i izgledu biljke koju berete.

U nastavku pročitajte više o osam poznatih livadnih biljaka koje možete lako nabaviti i koristiti u različite svrhe.

1. Maslačak  (lat. Taraxacum officinale)

Biljku maslačka možete koristiti za pripremu čaja koji ima brojna ljekovita svojstva. Možete ga i jesti, jer su svi dijelovi biljke jestivi – uključujući korijen (pečeni) i cvijet (sirovi). Listovi maslačka su gorki, ali sadrže željezo, pa ih možete dodati u salatu.

Maslačak sadrži brojne vitamine i minerale, a često se koristi u svrhe poboljšanja probave i smanjenje upalnih procesa u organizmu. Stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline navode koja pozitivna djelovanja maslačak može imati, a to su:

Više o ljekovitim svojstvima i pripremi čaja od maslačka možete pročitati ovdje.

livadne biljke maslačak

2.  Kopriva (lat. Urtica sp.)

Od livadnih biljaka, kopriva ima jednu od najširih primjena. Može se koristiti u prehrambene, medicinske, ali i kozmetičke svrhe.

Najpopularnije upotrebe koprive su za izradu krema, čajeva, kapsula ili u kuhanju različitih recepata. Jedan od recepata možete pročitati ovdje. Vrlo je rasprostranjena i uporaba tinkture od koprive, koja može potaknuti rast kose.

Kopriva je jako cijenjena zbog svojeg bogatstva vitaminima i antioksidansima, te svojih efekata na zdravlje.

Pronađeni su i izolirani spojevi iz koprive koji mogu djelovati antioksidativno i protuupalno. To su:

  • polifenoli – kempferol, kvercetin, kavena kiselina, kumarini,
  • pigmenti – beta karoten, lutein, luteoksantin. 

Postoje znanstvene indikacije pozitivnog učinka koprive na:

Više o ljekovitim svojstvima i upotrebi koprive pročitajte ovdje.

3. Kupine (lat. Rubus fructicosus L.) 

Uočiti grm kupine s velikim zrelim plodovima mora biti jedno od malih čovjekovih veselja, ako se ne ubodete pri branju! Iako su bobice ukusne i jestive sirove, možete ih upotrijebiti za pripremu kolača ili od njih napraviti zdravi sok.  

Pregledni rad, objavljen 2015. godine u International Journal of Molecular Sciences, donosi popis najvažnijih antioksidativnih spojeva koji se nalaze u kupinama. To su:

  • flavonoidi i flavoni – kempferoli, kvercetini, mirceni,
  • antocijanini – cijanidini, peralgonidi, peonidini,
  • fenolne kiseline i tanini – elaginska kiselina i elagitanini, galna kiselina i esteri galne kiseline, kumarna kiselina i njeni glikozidi.

Ti brojni antioksidansi snižavaju koncentraciju “lošeg” kolesterola te smanjuju rizik od razvoja kroničkih bolesti. Također mogu pomoći prevenciji raka, poboljšati moždanu funkciju i djelovati protuupalno.

Saznajte kako pripremiti sok od kupina za detoksikaciju tijela ovdje.

livadne biljke kupina

4. Matičnjak ili melisa (lat. Melissa officinalis)

Matičnjak ili melisa je još jedna biljka koja se može koristiti u brojne svrhe. Najčešće se koristi za pripremu čaja od matičnjaka, a možete ga i jesti.

Sirovi matičnjak možete dodati u jutarnji smoothie, salate ili upotrijebiti za pripravu sirupa. 

Antioksidativni spojevi koje listovi matičnjaka sadrže, i koji bi mogli djelovati ljekovito, su:

  • vitamin C,
  • beta karoten,
  • nerol,
  • izopulegol,
  • citral,
  • citronelat,
  • kariofilen.

Djeluje kao sedativ, pa se upotrebljava za probleme sa snom, anksioznošću i probleme uzrokovane stresom. Također se koristi i za probavne smetnje jer umiruje nadraženi želudac i nadutost.

Kako napraviti čaj od matičnjaka te koja su njegova ljekovita svojstva saznajte ovdje.

livadne biljke matičnjak

5. Divlja mrkva (lat. Daucus carota)

Divlja mrkva također spada među samonikle biljke čiji se svi dijelovi mogu koristiti u prehrambene ili ljekovite svrhe.

Listovi, cvijet i korijen koji se mogu pripremiti na određene načine najčešće se jedu, dok se sjemenke koriste kao začin. Od divlje mrkve može se pripraviti ljekoviti čaj, koristeći cijelu biljku ili samo sjeme.

Neka od povoljnih djelovanja divlje mrkve su sljedeća:

  • Diuretik – pomaže osobama koje imaju problema s urinarnim traktom (kao što su problemi s mjehurom, bubrežni kamenac, itd.).
  • Sredstvo protiv nadimanja – pomaže smirivanju želuca, te kod proljeva i probavnih smetnji.
  • Antioksidans – sjeme djeluje antibakterijski, pomaže čišćenju jetre i detoksu cijelog tijela.

Više o karakteristikama i dobrobitima divlje mrkve možete pročitati ovdje.

livadne biljke divlja mrkva

6. Gospina trava ili kantarion (lat. Hypericum perforatum)

Od gospine trave ili kantariona najčešće se prave kantarionovo ulje ili čaj koji imaju blagotvorna svojstva. Kantarionovo ulje može se konzumirati oralno, ili nanositi na kožu. Moguća je priprema i kantarionove tinkture te vina od kantariona.

Gospina trava ima brojna ljekovita djelovanja, među kojima su antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Često se koristi za depresiju i probleme sa spavanjem. Kantarionovo ulje može pomoći osobama s lošom probavom i upalnim procesima.

Više o djelovanju, upotrebi i načinu primjene gospine trave možete pročitati ovdje.

livadne biljke gospina trava

7. Medvjeđi luk ili crijemuš (lat. Allium ursinum)

Medvjeđi luk ili crijemuš je višegodišnja biljka koja u divljini raste u šumama na vlažnom tlu. Svi dijelovi biljke su jestivi pa se često koristi u kulinarstvu, a okusom je vrlo sličan češnjaku ili vlascu. Cvijet i lukovica medvjeđeg luka se koriste u medicinske svrhe i smatra se da pomažu liječenju brojnih stanja.

Koristi se u ljekovite svrhe jer:

Kao i kod češnjaka, u medvjeđem luku se nalaze različiti sumporni spojevi koji djeluju ljekovito. Listovi medvjeđeg luka sadrže vitamin C i karotenoide, a lukovice sadrže pretežno ljekoviti spoj alicin. 

Više o medvjeđem luku pronađite ovdje

8. Cikorija (lat. Cichorium intybus)

Korijen i suhi nadzemni dijelovi ove biljke koriste se u medicinske svrhe. Skuhani korijen cikorije se može i jesti, a često se koristi i kao začin. Neke mješavine kave sadrže i samljevenu cikoriju koja obogaćuje okus.

Kao i matičnjak, cikorija djeluje kao prirodni sedativ. Pomaže kod probavnih problema i bolesti srca. Sadrži:

  • cink,
  • magnezij,
  • mangan,
  • kalcij,
  • željezo,
  • kalij
  • folnu kiselinu,
  • vitamine A, B6, C, E i K.

Više o biljci cikorije i njezinom djelovanju na zdravlje možete saznati ovdje.

(www.krenizdravo.hr)