Evo koja europska zemlja više neće pomicati kazaljke na satu

Nakon izmjene zakona u srpnju, Ukrajina je odlučila trajno zadržati zimsko računanje vremena – poznato i kao standardno ili srednjoeuropsko vrijeme.

To znači da se prelazak na ljetno računanje vremena za Ukrajinu ukida 30. ožujka 2025. godine. Odluka Ukrajine ima različite razloge.

S jedne strane, promjena vremena dovodi do promjena u bioritmovima ljudi, što negativno utječe na njihovo fizičko i psihičko stanje, objavila je agencija Interfax.Nakon promjene kazaljki građani se osjećaju lošije, smanjuje im se radna sposobnost, a uočava se i značajno pogoršanje kroničnih bolesti, stoji u obrazloženju zakona.

Nadalje, nije utvrđena ušteda energije s ljetnim računanjem vremena. Mnoge zemlje članice EU-a u prošlosti su uvele promjenu vremena kako bi uštedjele energiju i bolje iskoristile dnevno svjetlo. Danas je, međutim, kontroverzno je li se to doista isplatilo.

Odluku Ukrajine obrazložili su i njezinim razgraničenjem od ratnog neprijatelja Rusije. – Stoga će uvođenje i uspostava jedinstvenog kijevskog vremena u cijeloj Ukrajini ojačati sigurnosnu poziciju Ukrajine i pridonijeti evakuaciji i reintegraciji privremeno okupiranih područja, navodi se.Prethodno se ukrajinsko ljetno vrijeme od kraja ožujka do kraja listopada poklapalo s moskovskim vremenom tijekom cijele godine.Dugo se raspravlja o tome treba li ukinuti promjenu vremena dva puta godišnje. Prije nekoliko godina Europska komisija predložila je zadržavanje uredbe o ljetnom računanju vremena. Međutim, ta je odluka na pojedinačnim državama članicama. Na primjer, na Islandu i Grenlandu više nema promjene vremena. Brazil , Turska , Egipat i Namibija također su ukinuli sezonsku promjenu prije nekoliko godina. Neke zemlje poput Afganistana , Indonezije ili Tajlanda nikada nisu okrenule kazaljke sata.