Ekonomsko-socijalno vijeće podržalo povećanje minimalca u FBiH

Članovi Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritorij Federacije Bosne i Hercegovine podržavaju aktivnosti Vlade FBiH na poboljšavanju standarda radnika te smanjenju doprinosa na plaću preko 1.000 KM, istaknuto je nakon sastanka u zgradi Vlade FBiH. Naglašeno je da bi rast plaće do 450 KM trebalo da bude oslobođen plaćanja doprinosa.

Kako su naveli, to podrazumijeva da će se minimalna plaća 1.000 KM, doprinosi do 1.000 odnosno između ranije 619 i sadašnje 1.000 KM minimalne plaće definirati na način refundacije dijela doprinosa do maksimalno 304 KM određenim pravnim aktom koji ce biti spremni u narednih sedam dana.

Na sjednici je doneseno nekoliko zaključaka u vezi sa minimalnom plaćom koja, kako su naveli članovi ESS-a, vode ka tome da budu zadovoljni i radnici i poslodavci., prenosi BHRT.

Predsjednik ESS-a Safudin Čengić naveo je da je dogovoreno da će rastom minimalne plaća biti prouzrokovan rast ostalih plaća, te da će rast plaća do 450 KM biti oslobođen plaćanja doprinosa. Time će, istaknuo je, poslodavci moći povećati plaće i radnicima koji već imaju preko 1.000 KM, a vlada će ih svojom novom uredbom osloboditi doprinosa.

“Neophodno je pristupiti izradi fiskalnih zakona, da do 30.9.da budu usvojeni”, naveo je Čengić, dodavši da će u pripremi zakona sudjelovati predstavnici socijalnih partnera, te da je sljedeća sjednica zakazana za 31.siječanj.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović rekao je da se socijalni dijalog vratio u ESS, te da je ključno je da se naprave kriteriji za refundiranje sredstava na doprinose, te da se pomogne kompanijama kojima je potrebna pomoć.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić je rekao da je Vlada novim proračunom planirala 100 milijuna KM koji će ići za refundaciju i subvencije doprinosa u vezi sa odlukom o minimalnoj plaći te da će to ići putem Zavoda za zapošljavanje.

On je dodao da će se od 468 milijuna KM povećanjem minimalca utrošiti 256 milijuna KM u MIO/PIO, 183 milijuna za zdravstven osiguranje, a 76 milijuna KM na porez na dohodak koji je prihod općina i kantona.

Gospodarski subjekti koji ne budu mogli podnijeti ovaj teret, najavljeno je, bit će uključeni u pomoć koju Vlada spremi putem subvencija.