Infekcija uha je vrlo neugodna pojava koja uzrokuje pritisak i bol, pa je najbolje odmah primjeniti prirodni lijek za upalu uha, kako bi se ona što prije suzbila. No, koji su prirodni lijekovi za upalu uha? Upala uha je često posljedica prehlade, a uzrok su obično bakterije ili virusi, pa čak i gljivice koje su prisutne u srednjem ili vanjskom uhu.
Ovisno o dijelu uha, dijeli se na tri vrste upale: vanjsku, srednju i unutarnju upalu.
Vanjska infekcija uha (Otitis externa) najčešće nastaje kao bakterijska upala zvukovoda i vrlo je bolna. Obično je uzrokuje plivanje, pa je poznata kao plivačko uho jer dolazi do zastoja vode u zvukovodu koja pospješuje upalu.
Problemi s kožom (psorijaza, ekcemi), dijabetes tipa 2 te čišćenje uha štapićem za uši također mogu uzrokovati vanjsku upalu uha. Simptomi upale su izrazito jaka bol, bol kod pritiska na ulaz uha, otečeni limfni čvorovi oko područja uške, slabiji sluh, a prisutan je i jak svrbež. Klasično se liječi ukapavanjem borne kiseline u bolesno uho, izbjegavanjem doticaja uha s vodom te uzimanjem tableta protiv bolova. Ako upala ne prolazi, svakako je potrebno obratiti se liječniku.
Infekcija srednjeg uha (Otitis media) se događa kada virusi ili bakterije uzrokuju upalu bubnjišta koje se nalazi iza bubnjića. Iako se može pojaviti u bilo kojoj dobi, bolna upala srednjeg uha se češće javlja kod djece jer ona imaju kraće i uže eustahijeve cijevi od odraslih. Zbog toga je kod njih veća vjerojatnost infekcije. Najčešći simptomi su bol u uhu, oslabljeni sluh, curenje gnoja iz uha kod puknuća bubnjića te neumorni plač kod male djece.
Većina upala srednjeg uha javlja se kao posljedica prehlade, grlobolje ili respiratorne infekcije. Obično prolaze bez ikakvih lijekova za 2 – 3 dana. Međutim, treba potražiti liječničku pomoć ako bol ne prestane ili ako dođe do visoke temprature. Liječnik će odraslima i djeci prepisati tablete za snižavanje temperature, analgetike, kapi za nos i antibiotik, ako se stanje ne popravlja (kod sumnje na bakterijsku infekciju).
Upala unutarnjeg uha (Labirintitis) je upala labirinta u kojem je smješten osjetni organ za ravnotežu. Ovu vrstu upale najčešće uzrokuju virusi, a prethodi joj infekcija gornjih dišnih puteva. Ostali uzročnici mogu biti kronična upala srednjeg uha, alergije, nuspojave na određene lijekove, meningitis, trauma glave i tumori.
Glavni simptomi upale su poremećaj ravnoteže koji uzrokuje vrtoglavicu, mučninu i povraćanje, a mogu biti praćeni slabljenjem sluha i zujanjem u uhu (tinitus). U slučaju gnojnog labirintitisa (bakterijski uzročnik), nažalost, dolazi do trajnog gubitka sluha. Liječnik prepisuje adekvatnu terapiju (kortikosteroidi) i najčešće dolazi do potpunog ozdravljenja.
Pročitajte članak “Upala uha – kako prepoznati različite vrste upala uha i prirodno ih liječiti“.
Prirodno liječenje upale uha
Za kućno liječenje postoje određeni prirodni lijekovi za upalu uha koje možemo odmah isprobati. Koriste se uglavnom za infekciju vanjskog uha, dok se za ostale infekcije preporučuju pregled i liječenje pod stručnim nadzorom.
Iako se upala uglavnom povlači sama od sebe, bol i neugodu mogu olakšati kućni lijekovi. Za liječenje upale uha prirodnim putem primjenjuju se i jednostavne tehnike poput toplog ili hladnog obloga ili prilagođavanja položaja spavanja.
Prirodni lijekovi za upalu uha
U nastavku vam donosimo 7 prirodnih metoda za uspješno liječenje upale uha.
Ulje češnjaka – tradicionalni lijek
Češnjak je vrlo efikasan i dokazani narodni lijek za upalu uha. Sadrži flavonoid zvan kvercetin koji ima protuupalna svojstva, a kako spada u namirnicu koja je prirodni antibiotik, odličan je za suzbijanje infekcije i ublažavanje bolova. Uvijek ga je dobro imati pri ruci jer, kad je u pitanju upala uha, prirodno liječenje sa češnjakom se pokazalo vrlo učinkovito za djecu i odrasle.
Najjednostavniji način primjene je da stavite polovicu režnja češnjaka izravno preko zaraženog uha i držite oko 30 minuta. Ovaj domaći lijek za upalu uha svojim antivirusnim i antibakterijskim svojstvima ubrzava proces zacjeljivanja.
Druga metoda je da lagano zagrijete jednu jušnu žlicu maslinovog ili sezamovog ulja u maloj tavi. Dodajte sitno isjeckani režanj češnjaka. Čim lagano zažuti i pusti aromu maknite ga sa vatre. Kad se ulje ohladi na temperaturu tijela, procijedite ga. Stavite 2 – 3 kapi u uho, najmanje dva puta dnevno. Ponavljajte postupak dok ne osjetite olakšanje ili dok se upala ne povuče.
Jabučni ocat s toplom vodom – protugljivične kapi za uši
Za gljivice u uhu prirodni lijek je jabučni ocat. Poznat po svojoj sposobnosti u borbi protiv kroničnih gljivičnih infekcija, jabučni ocat se također može boriti protiv gljivica koje uzrokuju upalu uha. Smije se koristiti samo za vanjsku infekciju uha.
Priprema
- Pomiješajte jednake dijelove jabučnog octa s toplom vodom.
- Ulijte tekućinu u čistu bočicu s kapaljkom.
Ukapajte 5 – 10 kapi u uho. Pokrijte ga vatom ili čistom krpom i legnite na bok kako bi kapi prodrle što dublje. Ostanite u tom položaju pet minuta. Ponavljajte postupak onoliko često koliko želite za liječenje upale vanjskog uha.
(krenizdravo.dnevnik.hr)