Na Plitvičkim jezerima u petak je svečano uručeno 45 ugovora iz Programa prekogranične suradnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine, vrijednih ukupno devet milijuna kuna (oko 2,2 milijuna maraka), koji, kako je rečeno, pridonose jačanju partnerstva Hrvata u Hrvatskoj s Hrvatima u BiH.
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u provođenje Programa prekogranične suradnje uložilo je ove godine 9,1 milijuna kuna i to za projekte po razvojnim prioritetima lokalne i područne razine u unapređenju društvene, javne, komunalne, okolišne i kulturne infrastrukture.
Ministrica Nataša Tramišak je na svečanosti uručivanja ugovora rekla da taj program pridonosi jačanju položaja Hrvata uz granicu, Hrvata u Hrvatskoj i Hrvata u BiH, također i stvaranju preduvjeta za smanjenje negativnog demografskog trenda u pograničnom području, te da podiže kvalitetu života i integraciju cjelokupnog stanovništva koje živi na tom prostoru, javila je Hina.
Prošle je godine u njih uloženo šest milijuna kuna, ove godine devet, a zbog činjenice da je za ta novčana sredstva bilo prijavljeno 213 projekata, za narednu je godinu planirano dodatno povećanje na 17 milijuna kuna.
„To vam je znak da prekogranična partnerstva možete produbljivati i raditi na novim projektima, posebno za depopulirane prostore uz granicu, za Hrvate u Hrvatskoj i Hrvate izvan Hrvatske, jer svi smo mi dio jednog jedinstvenog i nedjeljivog naroda“, rekla je Tramišak.
Naglasila je da konkretni programi neće samo poboljšati infrastrukturu, ojačati lokalne i vjerske zajednice, škole, kazališta, dječja igrališta, već će se kroz tu suradnju ojačati i partnerstva, prijateljstva Hrvata u Hrvatskoj i onih u BiH.
Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas rekao je da taj program pridonosi potpori Hrvatima u Bosni i Hercegovini i osnaživanju pograničnog područja Republike Hrvatske, gospodarskom i svakom drugom razvoju.
Prema Milasovim riječima, upravo je dobar odaziv na takve programe znak jamstva opstanka Hrvata u BiH, te je poželio da pridonese povratku iseljenih Hrvata.
„Ovo je početak suradnje za dobrobit hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, jednakopravnost, gospodarski oporavak i za uspostavu konstitutivnosti kakva treba biti. Mi smo jedan narod, živimo u dvije države, dvije domovine, imamo zajedničku prošlost, sadašnjost, a i budućnost“, poručio je Milas.
(Fena)