Kako klimatske promjene napreduju, sve je više ekstremnih vremenskih prilika. Poplave poput onih u rujnu 2024. u Donjoj Austriji ili Valenciji u Španjolskoj uzrokovane su takozvanim ‘suženim sustavima niskog tlaka’, olujama koje često donose ogromne količine kiše. Wegenerov centar na Sveučilištu u Grazu sada je po prvi put istražio kako se ove oluje mogu promijeniti pod klimatskim promjenama. “Očekujemo da će se postojani uvjeti niske razine sjeverno od 40 stupnjeva geografske širine i u istočnoj Aziji pojaviti ranije tijekom godine”, kažu istraživači.
Sjeverna Europa, Kanada, Sibir i sjeverna Kina posebice se moraju “pripremiti za češće, dugotrajne obilne kiše u proljeće”, kaže voditelj projekta Douglas Maraun. Rezultati studije objavljeni su u znanstvenom časopisu ‘Communications Earth & Environment’. “Općenito, ove se oluje pomiču sjevernije s klimatskim promjenama, a njihova se sezona proteže od ljeta i jeseni do proljeća”, rekli su istraživači, piše Heute.
Hoće li jaka kiša postati katastrofa, također ovisi o tome što je učinjeno da se to spriječi. “Ciljanim mjerama poput renaturacije i funkcionalnog sustava ranog upozoravanja možemo se barem djelomično zaštititi od ekstremnih vremenskih prilika i posljedica klimatskih promjena”, naglašava Douglas Maraun.