Potrošnja i kupovna moć stanovnika BiH daleko su ispod europskog prosjeka

Rezultati Europskog programa usporedbe cijena i BDP-a pokazuju da je BDP po stanovniku u Bosni i Hercegovini, izražen u standardu kupovne moći u 2023., iznosio tek 36 posto prosjeka EU- 27, dok je stvarna individualna potrošnja po stanovniku u standardu kupovne moći u istoj godini iznosila 42 posto prosjeka Europske unije.

Naime, u izvješću koje je na osnovi podataka Eurostata izradila Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine navodi se kako je raspršenost BDP-a po stanovniku u državama članicama Europske unije prilično značajna.

Prema tim podacima, Luksemburg ima daleko najveći BDP po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovu usporedbu, što je gotovo više od dva i pol puta iznad prosjeka Europske unije.

– To se djelomično objašnjava činjenicom da je veliki broj stranih stanovnika zaposlen u zemlji i tako doprinosi njezinu BDP-u, dok nisu uključeni u rezidentno stanovništvo. Irska zauzima drugo mjesto među državama članicama Europske unije sa 113 posto iznad prosjeka EU-a, a slijede je Nizozemska, Danska i Austrija, svaka s BDP-om po stanovniku više od 20 posto iznad prosjeka – navodi se u izvješću Agencije za statistiku BiH.

Zemlje EFTA-e Norveška, Švicarska i Island imaju razinu BDP-a po stanovniku od 71 posto, 54 posto i 35 posto iznad prosjeka EU-a. Među zemljama Europske unije koje imaju BDP po stanovniku veći od prosjeka još su i Belgija, Njemačka, Švedska, Malta i Finska. S druge strane, podaci Europskog programa usporedbe cijena pokazuju kako Francuska, Italija, Cipar, Slovenija, Španjolska i Češka imaju razinu BDP-a po stanovniku manju od 10 posto ispod prosjeka EU-a. Litva, Portugal i Estonija imaju BDP po stanovniku između 10 posto i 20 posto ispod prosjeka Europske unije.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, BDP po stanovniku Rumunjske, Poljske, Mađarske, Hrvatske, Slovačke, zemlje kandidata Turske i Latvije manji je od 30 posto ispod prosjeka zemalja Europske unije. – Grčka i Bugarska imaju BDP po stanovniku manji od 40 posto ispod prosjeka. Zemlja kandidatkinja Crna Gora nalazi se na 49 posto ispod prosjeka EU-a, a prate je zemlje kandidatkinje Srbija, Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Albanija – navodi se u izvješću Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine. Ističu kako je BDP uglavnom pokazatelj razine ekonomske aktivnosti, dok je stvarna individualna potrošnja (SIP) alternativni pokazatelj koji je bolje prilagođen za opis materijalne dobrobiti kućanstava.

Prema objavljenim podacima, Luksemburg ima najvišu razinu SIP-a po stanovniku od svih 36 zemalja koje su uzete u obzir prilikom izrade ovog izvješća, i to 36 posto iznad prosjeka EU-a. Slijedi zemlja EFTA-e Norveška sa SIP-om po stanovniku 24 posto iznad prosjeka EU-a te Island i Nizozemska. BiH je u 2023. ostvarila SIP po stanovniku u standardu kupovne moći s 58 posto ispod prosjeka zemalja EU-a, a iza nje se našla jedino Albanija.