Uoči 1. prosinca – Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, Klinika za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar u suradnji s Asocijacijom infektologa u Bosni i Hercegovini i Hrvatskim društvom za infektivne bolesti Hrvatskog liječničkog zbora, danas (15.11.2024.) je na Fakultetu zdravstvenih studija organizirala prvi znanstveno – stručni simpozij pod nazivom „Kako okončati epidemiju HIV/AIDS-a?“. Simpozij je okupio eminentne stručnjake koji se bave HIV/AIDS-om te medicinske djelatnike iz segmenta kliničkih, dijagnostičkih i javnozdravstvenih disciplina povezanih s dijagnostikom, tretmanom i prevencijom HIV/AIDS-a. Svrha ovog Simpozija je bila razmjena znanja i iskustva sa stručnjacima koji se bave ovim područjem te osnaživanje suradnje infektoloških društava: Asocijacije infektologa u BiH i Hrvatskog društva za infektivne bolesti, kao i Klinike za infektivne boelsti SKB Mostar i Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu.
Kontinuirana borba protiv HIV/AIDS-a ima globalne razmjere. U isto vrijeme, svi smo se zajedno podsjetili na najvažnija pitanja zajednice u kojoj žive osobe s HIV-om, a to su prije svega, stigma i diskriminacija te kako zaustaviti epidemiju HIV/AIDS-a u 21. stoljeću. Na početku prve sesije ovog simpozija, prof. dr. sc. Jadranka Nikolić se osvrnula na dijagnostički i terapijski pristupu HIV-u u BiH, a potom je prof. dr. sc. Josip Begovac predstavio najnovije mogućnosti antiretorvirusnog liječenja. Doc. dr. sc. Šime Zekan i dr. med. Vanja Romih, specijalistica infektologije su prikazali kako prepoznati zarazu HIV-om i drugim spolnim bolestima.Tijekom druge sesije ovog simpozija, prof. dr. sc. Begovac je istaknuo važnost primarne zdravstvene skrbi bolesnika s HIV-om, a doc. dr. sc. Zekan nam je ukazao na važnost predekspozicijske profilakse HIV infekcije. Na kraju je naglašena itekako važna uloga medicinske sestre u radu s HIV/AIDS bolesnicima. Istaknuto je da je pred nama još uvijek dug put u okončanju epidemije HIV/AIDS-a, ali je važno istaknuti ciljeve kojima treba težiti, malim ali sigurnim koracima, a poput bolje dostupnosti centara za besplatno, dragovoljno, povjerljivo i anonimno testiranja na HIV kao i dostupnost predekspozicijske profilakse HIV infekcije u BIH.
Iz perspektive nacionalnih i međunarodnih organizacija i dalje najvažnija mjera prevencije HIV-a, ostaje svakako odgovorno spolno ponašanje te redovita edukacija mladih i vulnerabilnih skupina, kako kroz formalno obrazovanje tako i kroz različite promotivne akcije. Simbol borbe protiv HIV/AIDS-a je crvena vrpca, koja je postala širom svijeta prepoznatljiv znak solidarnosti sa zaraženim i oboljelim osobama. Uhvatimo svi crvenu vrpcu virtualno i dajmo podršku i osvijestimo potrebu za okončanjem epidemije HIV/AIDS-a u 21. stoljeću.