Hrana koju kupujemo nije baš onakva kakvu ju opisuju u deklaracijama. Štoviše, proizvođači sve više krše propise koje moraju zadovoljiti, a njihove nepravilnosti bilježe se diljem Europe, ali i u Hrvatskoj.
Kroketi koji sadrže samo polovinu količine mesa od navedene na deklaraciji, sulfiti koji poboljšavaju izgled mljevenog mesa i piletina umjesto teletine u kebabu, samo su neki od primjera krovne europske udruge za zaštitu potrošača BEUC-a izneseni u u nedavno objavljenom izvješću. Njime se jasno dokazalo da prozvođači i dalje zavaravaju kupce te im nude proizvode s lažnim deklaracijama, odnosno onima u kojima ne piše točno što se u proizvodu nalazi, piše Glas Slavonije.
Istraživanje o mesu i mesnim prerađevinama provedeno je, u suradnji s nacionalnim potrošačkim udrugama, u nekoliko europskih zemalja i svuda su otkrivene nepravilnosti. Poseban su problem aditivi u mesu. Primjerice, u Portugalu je u mljevenoj govedini pronađen konzervans koji se ne smije upotrebljavati u sviježem mesu jer može izazvati ozbiljne alergijske reakcije. U Španjolskoj je, pak, od 25 analiziranih telećih kebaba njih 20 sadržavalo piletinu, a u šest slučajeva pileće meso zauzimalo je 60 % proizvoda…
Uz meso problematični i med, maslinovo ulje, tejestenina, riba…
U Hrvatskoj je kontrole i tijekom ove godine provodila poljoprivredna inspekcija Ministarstva. Odande su priopćili da u 10 posto uzorkovanih mesnih proizvoda isti nisu sadržavali ono što im je bilo navedeno na deklaraciji. Zatim, 30 posto uzorkovanog maslinovog ulja nije odgovaralo kategoriji u koju je svrstano, a kod provjere meda 11 posto uzoraka nije udovoljavalo propisanim parametrima kvalitete ili se radilo o drugoj vrsti meda od naznačenog, piše Glas Slavonije.
Pri provjeri proizvoda ribarstva kod 14 posto uzoraka radilo se o drugoj vrsti ribe od naznačene, a kod ovčjih i kozjih sireva još nisu završene laboratorijske analize na svim uzorcima. No, kod 16 posto onih kod kojih su završene u proizvodima je bilo i kravljeg mlijeka ili nisu zadovoljili propisane parametre kvalitete. Analizirana je i tjestenina kod koje se provjeravalo ima li onaj postotak jaja koji je naveden na deklaraciji. Tom parametru nije udovoljilo čak 40 posto proizvoda.
Nesukladne serije uzorkovanih proizvoda povučene su s tržišta ili je naređeno njihovo ispravno označivanje te su protiv odgovornih subjekata u poslovanju s hranom poduzete mjere.
(net.hr)