Posljednju ovogodišnju svjetsku izložbu inovacija, završenu proteklog vikenda u Seulu, članovi Asocijacije inovatora Bosne i Hercegovine završili su na način dostojan ugleda koji uživaju u svijetu: dobili su sedam nagrada za predstavljenih osam inovacija!
Zlatnu medalju dobio je Zoran Kutle, iz Širokog Brijega, za napravu kojom se potonulo plovilo, bilo koje veličine, može u roku od nekoliko sati izvući na površinu, takoreći neoštećeno! Rješenje je posve jednostavno, tehnički, ali ideja je visokog stupnja „inventivnosti“, jednog od tri kriterija na osnovu kojih se procjenjuje patentabilnost inovacija.
Čak pet radova nagrađeno je srebrenim medaljama
Borko Babalj, iz Trebinja, nagrađen je za „hermetičnu pepeljaru“ iz koje, praktično, ne izlazi dim, niti se osjeti neprijatni miris ugašenih opušaka. Ivan Milićević, iz Širokog Brijega, predstavio je „trajnu osnovu za saće“, kojom se, uz brojne druge prednosti ekološkog karaktera, pčelarima omogućava lakši i sigurniji rad, pčelama da brže izrade saće, a u konačnici kvalitetniji med. Srebno je dobio i Josip Gujić iz Kaknja, za uređaj koji omogućava da svako može očistiti svoj dimnjak – sa zemlje. Za veliki globalni problem zagađivanja zemlje kemijskim otpadom, rješenje je pronašao doktor hemijskih nauka iz Tuzle Zehrudin Osmanović. Njegovom tehnologijom pretvaranja ovog otpada u cement očistila bi se nepregledna „bijela mora“ od otrovnih ostataka koji nastaju proizvodnjom jestive soli i sode. Peta srebrena medalja dodijeljena je za inovaciju planetarnog ekološkog dometa: Sašenko Sadiković, iz Ljubuškog, nagrađen je za metod sprečavanja erupcije fosilnih goriva! Ne bi bilo iznenađenje ako bi se za ovu inovaciju zainteresirao „Britiš Petrol“ koji će, nakog 15 godina tužakanja, morati platiti više od 30 milijardi dolara za štete nastale erupcijom nafte iz njegove bušotine u Meksičkom zaljevu 2010!
Bilo bi dobro kada bi na „Konferenciji OUN o klimatskim promjenama“, koja se upravo ovih dana održava u Parizu, delegacija BiH, barem u nezvaničnim susretima, predstavila nekim potencijalnim poduzetnicima ovako korisne inovacije! Ako ne, onda bi se ponešto o mogućoj primjeni bh. ekoloških inovacija moglo naknadno unijeti u dokument „Namjeravane aktivnosti na ublažavanju klimatskih promjena u BiH“, koji će biti službeno predstavljen na Konferenciji.
Bronzanu medalju dobio je mladi kladanjski inovator Avdo Halilović, koji je uspješno predstavio svih osam bh. inovacija u Seulu.