Od ponedjeljka do srijede nizom manifestacija obilježit će se 33. obljetnica utemeljenja Hrvatske zajednice HB koja je nastala u turbulentnim vremenima agresije na Hrvatsku i BiH, piše Večernji list BiH.
U Mostaru i Grudama u ponedjeljak, 18. studenoga, te sljedeća dva dana održat će se niz manifestacija u povodu obilježavanja godišnjice utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg Bosne (HZ HB) osnovane 1991. godine, istoga dana kada je pao Vukovar, a Hrvati se organizirali kako bi se obranili od istog neprijatelja. Prema programu, na svečanom obilježavanju koje će uključiti i znanstveni skup, sudjelovat će brojni uglednici, uključujući predsjednika HNS-a BiH i HDZ-a Dragana Čovića te druge uglednike, poput predsjednika Glavnog vijeća HZ HB Ive Čolaka.
Očekuju se i stručna predavanja povjesničara i vojnih analitičara koji će osvijetliti značaj Herceg Bosne u ratnim operacijama, poput operacije “Čagalj” i bitke za dolinu Neretve, koje su imale ključnu ulogu u obrani hrvatskoga naroda na ovom području. Stručni skup okupit će istaknute vojne analitičare i povjesničare koji će govoriti o važnim vojnim operacijama i strategijama HVO-a, uključujući ulogu topništva HVO-a, formiranje općinskih kriznih stožera i međunarodno ratno pravo u Domovinskom ratu.
Očuvanje naroda
Posebno će biti naglašeni aspekti mobilizacije, logističke potpore i strateških ciljeva koje su hrvatske vojne snage ostvarile kako bi zaštitile svoje zajednice u BiH. Na ovoj godišnjici ponovno će se aktualizirati važnost osiguravanja jednakopravnosti i konstitutivnosti Hrvata, što je prepoznato i u okviru BiH kao države triju konstitutivnih naroda. Na skupu će se razgovarati o budućim izazovima i o tome kako očuvati ovu stečevinu kroz suvremeni politički angažman i međunarodnu podršku. Uz to, u Mostaru će se u srijedu, 21. studenoga, okupiti i nekadašnji ministri Vlade Hrvatske Republike Herceg Bosne u povodu godišnjice osnivanja Hrvatske zajednice Herceg Bosne. Ovo okupljanje predstavlja prigodu za evociranje uspomena i prisjećanje na ključne trenutke u kojima su Herceg Bosna i Hrvatsko vijeće obrane (HVO) odigrali ključnu ulogu u obrani hrvatskog naroda tijekom ratnih godina. Program će uključivati polaganje vijenaca, paljenje svijeća, prigodne govore i neformalno druženje, čime će se odati počast svima koji su pridonijeli očuvanju hrvatskog identiteta i opstanku u složenim ratnim uvjetima.
Ova godišnjica prilika je za prisjećanje na ključnu ulogu koju je Herceg Bosna imala u očuvanju i obrani Hrvata u BiH tijekom Domovinskog rata, kao i za očuvanje njihova nacionalnog identiteta i političkog opstanka. Osnovana u izazovnom razdoblju, kada je BiH ulazila u vrtlog rata i stradanja, HZ HB je predstavljao organizacijski okvir za političko, kulturno i vojno samoorganiziranje Hrvata. Upravo zbog te uloge ova zajednica ima povijesno mjesto u kolektivnom sjećanju Hrvata BiH kao važan čimbenik njihove opstojnosti na tim prostorima. Jedan od glavnih ciljeva utemeljenja HZ HB bio je osigurati političku i vojnu organizaciju Hrvata BiH u vrijeme kada je sigurnost bila ugrožena zbog agresivnih težnji drugih strana.
Hrvatsko vijeće obrane (HVO), koje je poslije postalo okosnica obrane hrvatskog naroda, nastalo je u sklopu Herceg Bosne te je pružilo ključnu zaštitu hrvatskim zajednicama u mnogim dijelovima Bosne i Hercegovine. Političko i vojno organiziranje unutar Herceg Bosne omogućilo je koordiniranu obranu i zaštitu Hrvata od velikosrpskog agresora i drugih prijetnji. HZ HB je također imao važnu ulogu u očuvanju kulturnog i nacionalnog identiteta Hrvata u BiH. Kroz institucionalizaciju obrazovnog, kulturnog i političkog sustava unutar Herceg Bosne stvoreni su uvjeti za očuvanje hrvatskog jezika, običaja i kulturnog nasljeđa, što je bilo od presudne važnosti u vremenu kada su Hrvati u BiH bili suočeni s opasnošću asimilacije ili potpunog gubitka identiteta. Program proslave također uključuje predavanja i rasprave o doprinosu institucija Herceg Bosne u očuvanju kulturne baštine i nacionalne svijesti među Hrvatima.
Pouka za mlade
Uz političku organizaciju, HZ HB je imao i ključnu vojnu dimenziju kroz HVO, koji je tijekom Domovinskog rata bio jedina organizirana vojna sila koja je štitila hrvatske interese u BiH. Na konferenciji će se posebna pozornost posvetiti operacijama i bitkama koje su bile presudne za opstanak Hrvata u BiH, kao što su bitke u Mostaru i operacija oslobađanja doline Neretve. Herceg Bosna je također pružila političku platformu za pregovore i nastojanja da se osigura konstitutivnost hrvatskog naroda u BiH. Danas je pitanje konstitutivnosti i jednakopravnosti Hrvata u BiH jedno od ključnih političkih pitanja, a nasljeđe Herceg Bosne u tom kontekstu ima neprocjenjivu vrijednost. Cilj Herceg Bosne bio je očuvati Hrvate u BiH. Ove manifestacije imaju poseban značaj za mlađe generacije koje kroz ovakva događanja imaju priliku učiti o vrijednostima slobode, identiteta i zajedništva koje su baštinili njihovi prethodnici.